Як очистити і чим змастити ланцюг велосипеда

https://bike-rampage.ru/wp-content/uploads/5c4ec4ad42dc35c4ec4ad43082.jpg

Катаєтеся ви на гірському велосипеді або шосе, по місту або лісі, використовуєте дорогі компоненти або дешеві в будь-якому випадку, рано чи пізно вам доведеться обслуговувати свого залізного коня. Це означає чистку і своєчасну мастило всіх його компонентів. Сьогодні ми торкнемося теми, ніж можна і не можна змастити велосипедну ланцюг, коли і як це потрібно робити, а також розглянемо додаткові інструменти, які спростять цю процедуру в домашніх умовах.

Ознаки необхідності мастила велосипедного ланцюга

При їзді по будь-якому покриттю частина пилу, піщинок і грязі, які вилітають з-під переднього і заднього коліс неминуче потрапляють на ланцюг. Це призводить до її поступового забруднення, а як наслідок, погіршення ходових характеристик, прискореного зносу передніх і задніх зірок, роликів натяжителя заднього перемикача передач і ланок самої ланцюга. Щоб цього не допустити слід діяти на випередження.

Як очистити і чим змастити ланцюг велосипеда

Як часто ланцюг велосипеда необхідно змащувати:

 1. Кожні 100 км пробігу потрібна капітальна чистка та змащування. Цей параметр також залежить від дорожнього покриття, по якому ви катаєтеся. Чим більше на вашому шляху грунтових доріг, тим частіше потрібно обслуговування.
 2. Якщо з ланцюга доносяться сторонні звуки. Чистий і змазана ланцюг не повинна видавати абсолютно ніяких звуків. Згодом з’являється легкий шелест, а пізніше хрест. На даному етапі слід не затягувати і приступити до обслуговування. Не варто допускати скрипів і появи іржі.
 3. Після сильного дощу. При попаданні під зливу, сильний струмінь з-під переднього колеса змиває частину мастила (наслідки залежать від типу, якості і терміну нанесення змащуючого речовини).
 4. Додатково. Тут хотілося б додати, що чим частіше ви займаєтеся обслуговуванням, тим довше прослужать компоненти трансмісії, що допоможе вам заощадити на їх заміну. Тому не слід лінуватися і частіше змащувати велосипедну ланцюг.

Чищення ланцюга велосипеда перед мастилом

Перш ніж наносити нову мастило, слід видалити з усією поверхні ланцюга згустки відпрацьованого матеріалу, що є не чим іншим як сумішшю масла і бруду. Це можна зробити декількома способами, про які ми поговоримо нижче.

Швидке очищення

Ця процедура виконується як проміжна між капітальними обслуговуванням і являє собою видалення бруду з ланцюга без її демонтажу. Для цього можна скористатися двома методиками: це по-старому, з ганчіркою і щіткою, або прикупити собі спеціальну машинку для чистки велосипедної ланцюга. Тут вже все залежить від вашого бюджету.

Якщо ви вибрали перший варіант, то все що вам потрібно — кілька дрантя (ганчірки), стара зубна щітка, гумові рукавички за бажанням (для миття посуду), вода і миючий засіб (теж для посуду), а так само трохи терпіння, даний процес злегка довше, ніж при використанні машинки. Крім миючого засобу можна користуватися розчинником, гасом, спеціальними засобами. Не рекомендується використовувати бензин. Ах да, краще виконувати дану процедуру на вулиці, щоб уникнути позачергових миття підлог, відтирання чорної маслянистої рідини з меблів, килимів, шпалер …

Як очистити і чим змастити ланцюг велосипеда

Далі беремо суху ганчірку і протираємо ланцюг, обертаючи педалі назад. Дану операцію виконуємо, поки ланцюг не стане чистою на всіх її виступаючих деталях. Хочу відразу загострити увагу, що ідеальної чистоти домогтися не вдасться. Адже частина бруду знаходиться на зірочках, які теж бажано протерти. Після беремо ганчірочку поменше і, просмикуючи її в кожну ланку між роликами, вичищаємо бруд. Потім розводимо миючий засіб в теплій воді, беремо зубну щітку і чистимо нею ланцюг з усіх боків. Зверніть увагу, що на даному етапі з-під щітки будуть летіти дрібнодисперсні крапельки брудної води, тому накривайте щітку ганчіркою. На останньому етапі промиваємо ланцюг велосипеда чистою водою, витираємо і залишаємо сушитися. Після того як вона повністю просохне, переходимо до нанесення мастила.

Другий спосіб — це використовувати спеціальну машинку для чистки ланцюга. Застосовуйте її відповідно до інструкції. Найчастіше вона являє собою кілька зірочок із щітками, які знаходяться в роз’ємному корпусі. Ця машинка надаватися на ланцюг, всередину заливається засіб для чищення. Після чого обертанням педалей проводиться чистка ланцюга велосипеда. Цей спосіб трохи швидше, але слід враховувати, що після всіх процедур саму мийку теж доведеться мити. Зазвичай машинка виконана з товстого синього пластика. Шестерінки з чорного пластику, на шестерінках бувають неакуратні напливи від лиття, вони спокійно видаляються канцелярським ножем. Так само йде ручка для утримання машинки, вона ж замок не дає їй розкритися під час роботи.

Як очистити і чим змастити ланцюг велосипеда

Так само добре допомагають швидко позбутися бруду щіточки і скребок для чищення забруднень між зірок касети.
Скребки всім добре відомі — їх ширина якраз достатня що б вичистити забруднення між зірок касети

Як очистити і чим змастити ланцюг велосипеда

Капітальне очищення

Для більш ретельного чищення нам доведеться зняти ланцюг з велосипеда. Залежно є на ній замок чи ні, додатково нам може знадобитися витримка. Після того як ми її демонтували, поміщаємо в ємність з миючим засобом (варіанти були розглянуті вище) і за допомогою щіток, ганчірок продовжуємо мити до повної чистоти.

Як очистити і чим змастити ланцюг велосипеда

Після міняємо в ємності воду, гарненько вимити ланцюг від миючого засобу і відправляємо її на просушку. У цей час слід так само помити задні і передні зірки, і ролики натяжителя заднього перемикача. Для зручності рекомендується зняти заднє колесо, щоб помити касету, і розібрати лапку заднього перемикача, щоб дістатися до направляючого ролика і ролика натяжителя.

Як очистити і чим змастити ланцюг велосипеда

Після того як всі просохнуло, можна збирати назад, встановлювати ланцюг і приступати до мастилі.

Чим можна змащувати ланцюг велосипеда

Вибір хорошої мастила для велосипедного ланцюга визначає не тільки змащувальні якості продукту нафтохімії, а й його здатність відштовхувати пісок і бруд від металу. Тому абсолютно небайдуже, ніж ви будете змащувати велосипедну ланцюг в домашніх умовах або на станції технічного обслуговування.

Чому так важливо захищати ланки від бруду? Справа в тому, що пісок і інші агресивні компоненти, потрапляючи в зчленування, працюють як абразив. Осі (Піни) швидко растачивают свої посадочні місця, ланцюжок подовжується, псує зуби касети і передніх зірок.

До відома.  У чіпкі є допустима ступінь подовження, при якій вона завдає мінімальної шкоди зірок. Щоб визначити критичне розтягнення, купите калібр або скористайтеся штангенциркулем (налаштуйте його на 119 мм і померяйте внутрішній розмір: якщо він більше 120,6 мм — треба міняти). Касета зношується швидше передніх зірок і витримує не більше 2-3 своєчасних змін чіпкі.

Фірмові велозмазки

Барвисті флакони в веломагазинах — зовсім «Не разводняк». Вибираючи спецобразци, ви, в першу чергу, робите ставку на час обслуговування ланцюга. Воно мінімально, а інтервали — максимальні. Ну і спірний момент: на тлі економного витрати мастила витрати виглядають дріб’язково (700-1000 рублів на 10 000-15 000 км).

Для сухої погоди

Підійде пляшечка з написом DRY, але не будь-яка. Якщо в пріоритеті ресурс — вибирайте тефлонові, силіконові або графітові велосмазкі. Їх загальний мінус — бруднять все навколо. Тим, хто любить чистоту, краще змастити ланцюг свого велосипеда воскової мастилом. Але у неї теж є великий недолік — вона має неважливі змащувальні характеристики.

Тип мастила плюси мінуси Термін служби
тефлонове Практично не липне пил. Катастрофічно швидко вимивається, інтенсивно висихає, ланцюг постійно в маслі. 40-50 км
силіконове Дешеве і добре відштовхує пісок. Змивається струменем води, вимагає частого нанесення, брудний. 30-40 км
Графітове Недороге, довго тримається в зчленуваннях ланок, стійке до вимивання, не притягає бруд. Брудна трансмісія. 130-150 км по сухому асфальту і 70-80 км — по вологому
воскове Надовго вистачає, ланцюг постійно чистий, до нього не липне пил, немає необхідності мити перед наступними нанесеннями. Дороге, скорочує ресурс трансмісії, швидко вимивається під дощем. 150-200 км

Порада.  Не купуйте препарати в аерозольних балончиках. Витрачається швидко, повз ланцюга відлітає близько 50% обсягу.

Для вологої погоди

Підійде будь-який флакончик з написом WET на етикетці. Всередині — розбавлена ​​розчинником мастило. При попаданні на ланцюговий привід швидко розосереджується по зазорам, розчинник випаровується, а ми маємо густий склад між роликом і віссю.

Читайте так же:   ВИДИ гідравлічних гальм ВЕЛОСИПЕДА ЇХ НАСТРОЙКА І ПРОКАЧУВАННЯ

Склад не вимивається, але швидко збирає пісок і пил в суху погоду. У дощ служить близько 150-200 км.

Як очистити і чим змастити ланцюг велосипеда

Домашні рецепти: як зробити мастило для ланцюга своїми руками

Не обов’язково використовувати фірмову хімію. Як би барвисто була розписана етикетка та настільки ж докладно розжувати складу якоїсь спеціальної формули, препарат навряд чи відрізняється від домашніх аналогів.

Звичайно ж, може перевагу в ресурсі на 5-10 км у «фірми» може і буде, але до чого ця розмова, якщо на кону сума грошей, яку з лишком вистачить на ще один ланцюжок. Для бюджетного велосипеда типу  Stels або Forward  з дешевими комплектуючими купувати брендові змащувальні матеріали теж не резон.

Для сухого шосе

Альтернативу можна виготовити всім видам заводських DRY-складів. Виходячи з терміну їх служби, має сенс шукати замінники для мастильних продуктів на основі графіту і воску.

Графітова велозмазка

Графітовий сумісний препарат можна знайти в будь-якому автомагазині. Сам по собі склад густий і безпосередньо не наноситься. Він служить основою для того, щоб зробити двокомпонентну мастило для ланцюга в пропорціях:

 • 50% бензину «Калоша».
 • 50% графітової автомастила.

Заважати зручніше прямо в шприці об’ємом 20 мл. З досвіду фахівців-ентузіастів такої кількості вистачає приблизно на 4 обробки.

Парафінове мастило

Заштовхати речовина в зчленування ланок можна двома способами:

 • Проварити чіпкий в розплавленому парафіні.
 • Розвести з гасом в пропорції 1: 2 — 100 г. парафіну на 200 м гасу (краще авіаційного) і поставити відстоюватися на три дні (за цей час парафінові згустки повністю розчиняться).

Прихильники способу добувають парафін зі свічок або купують в аптеці. Перед нанесенням матеріал перетирають на тертці. Практика показує, що термін служби в середньому становить близько 500 км. За витратами значно дешевше відомого в велосипедної середовищі аналога Squirt.

Як очистити і чим змастити ланцюг велосипеда

Альтернатива рідких препаратів
 • Машинне трансмісійне масло. Простий і дешевий аналог. На суху вистачає на 60-70 км, під час дощу швидко вимивається. Неабияк чіпляє пил і чіпкий постійно брудний.
 • Трикомпонентний склад (60% солідолу, 30% моторного масла, 10% графітового порошку). Старовинний рецепт суміші для проварювання велоцепі.
 • Трехкомпонентная суміш (85% літолу, 5% мила, 10% графітового порошку). Ще один дідівський рецепт складу для проварювання.

До відома . Графітовий порошок отримують з щіток електродвигуна за допомогою наждачного паперу.

Для вологих погодних умов

Перед дощем краще змащувати ланцюг на велосипеді густий змазкою. Вона доставляється в рідкому стані в зазор між піном і роликом і через деякий час густіє. Рецепт виготовлення:

 • Відшукати автомобільний склад №158 для карданних валів або «морську» консистенцію для маточин.
 • Змішати з бензином Калоша (альтернатива — паливо для запальничок) в пропорції 1: 1.
 • Перелити суміш в пляшечку з-під крапель для носа або заправити в шприц.

Як часто потрібно наносити мастило на ланцюг?

Відповідне речовина знижує тертям, зменшує знос і навантаження на литкові м’язи користувача. При нанесенні змащення на ланцюг, її рух стають більш плавними і менш трудомісткими. Періодичність змазування визначається не тимчасовими рамками. Тут вплив робить зношуваність вузлів з урахуванням інтенсивності користування велосипедом.

Наприклад, якщо велика частина пробігу припала на рівну поверхню, то термін експлуатації ланцюга може збільшитися. Використання техніки на бездоріжжі призведе до скорочення періоду роботи механізму. Оптимальний пробіг між процедурами нанесення змащуючого речовини — 100-150 км. В особливо важких умовах, краще наносити на ланцюг мастило через кожні 50-70 км.

Чи можна визначити потребу у використанні мастила візуально?

При поїздці, важливо чути кріп педалей від обертання. Якщо таких звуків немає, то необхідно позачергове тех.обслуживание. Визначити потребу у використанні антифрикционного складу можна візуально за ознаками:

 • на ланки є залишки мастильного складу в вигляді грудочок, причому шар мастила завдано нерівномірно. Є сліди іржі;
 • добре змащені ланки кола не будуть фіксуватися в вертикальному положенні;
 • ланки скриплять і затримуються у верхній точці, під час намотування.

Обов’язково проводити тех.уход за ланцюговою передачею відразу після поїздки в дощову погоду, коли велосипед побував в грязі або в снігу.

Чим можна змастити ланцюг будинку?

У кожного автомобіліста є будинки солідол або літол. Ці склади чудово підійдуть для мазки ланцюга велосипеда, коли нічого іншого немає під рукою. Раніше ланцюг поміщали в киплячу мастило і «виварювали» її протягом півгодини. Після «варіння» ланцюг ретельно протирати ганчір’ям.

Наносити мастило в густому вигляді неможливо, та й в особливо важливі місця склад не проникне. Моторним маслом ланцюгової привід велосипеда мазати категорично не можна. Склад перетвориться спочатку в емульсію, а потім в абразив. У підсумку, нанесене масло зашкодить механізму.

Використання силіконової змазки

Часто в інтернеті можна почути запитання — чи можна змащувати силіконовою змазкою ланцюгові приводи велосипедів. Для людей, що віддають перевагу користуватися сучасними речовинами, силіконова змазка може стати ідеальним рішенням для змазування велика. Плюси продукту:

 1. Силіконові склади відрізняються високими антифрикційними властивостями. У підсумку, це дозволяє знизити тертя і зменшити гучність роботи механізму.
 2. Силікон не забруднити одяг і наноситься тонким шаром.
 3. Мастило є водовідштовхувальним і не дозволяє рідини потрапити всередину ланцюга.
 4. Вартість середня, але не на всі продукти цієї групи.

З мінусів можна відзначити, що продукт змивається кожні 20-50 км.

Можна виділити такі склади:

 • тефлонові мастила — дорогі склади. Довго сохнуть після нанесення. Забезпечують повноцінний захист на 100 км .;
 • графітові склади. Майже без недоліків, тільки сильно забруднюють.

У порівнянні з литолом або солідолом, такі мастила зручніші у використанні, але в практичності і за ціною, вони програють.

Чим можна змащувати ланцюг велосипеда

Категорично не рекомендується використовувати мастила з густою консистенцією, так як це не дозволяє їм проникати в усі необхідні місця. Ще одним мінусом є все та ж особливість — збирати пил. Не використовуйте: солідол, літол, відпрацювання, соняшникова олія. Так само не рекомендується, як мастило, використовувати WD-40 і її аналоги. Адже даний засіб практично не має мастильних властивостей.

Як очистити і чим змастити ланцюг велосипеда

Як правильно змастити ланцюг велосипеда

Після очищення і сушіння ланцюга наносимо мастило на кожну ланку, а конкретніше на кожен ролик тонким шаром. Якщо ви використовуєте рідке мастило, то для більш точного нанесення можна скористатися шприцом або масельничкою.

Як очистити і чим змастити ланцюг велосипеда

При використанні аерозолю, зверніть увагу, щоб струмінь потрапила в усі необхідні місця. Будьте обережні, і уникайте влучень масла на покришки, обода, ротори дискових гальм і ін. Щоб не пропустити те місце, звідки починалося нанесення масла і не наносити мастило повторно, на першу ланку можна наклеїти шматочок скотчу. Після того як ланцюг змазана, продовжуємо обертати педалі назад ще 1-2 хвилини для рівномірного розподілу мастильного матеріалу. Потім візьмемо чисту ганчірочку і витру надлишки масла з ланцюга. Не переживайте, що зітрете занадто багато, все що потрібно вже проникло під ролики і в місця зчленування ланок.

От і все. Тепер беремо велосипед і їдемо кататися.

Нижче ми покажемо відео, в яких показаний дуже схожий метод чистки й змащення ланцюга велосипеда.

Висновок

У даній статті ми постаралися якомога більш компактно розкрити тему, чим краще змастити ланцюг велосипеда, прибравши з неї непотрібну для простого велосипедиста інформацію. Підводячи підсумок можна зробити наступні висновки: найкраще використовувати спеціалізовану велосипедну мастило, регулярно очищати і змащувати ланцюг нашого двоколісного друга.

Часті питання

Можна мити  ланцюг  велосипеда  водою ?

Можна краще дистильованою, що б не було іржі. Але вода погано змиває масло, тому треба мити спеціальними засобами, як альтернатива підійде уайт спірит. Потім як висохне-змащувати мастилом велосипедної

Чи можна мити велосипедний ланцюг миючим засобом?

Можна, можливо. У пляшку слід залити воду, миючий засіб, пару крапель олії. У цьому розчині ланцюг тримаємо від 5 до 10 хвилин, при цьому збовтуючи. Процедуру необхідно робити до того, як вода в пляшку не стане прозорою. Тобто, як вода забруднилася — слід набрати воду із засобом заново. І повторити так кілька разів. Після того, як вода після промивки залишилася прозорою — виймаємо ланцюг. Залишилося тільки протерти її чистою сухою ганчіркою.

Чи можна мити велосипедний ланцюг гасом?

Можна, можливо. Ланцюг необхідно помістити в пляшку і залити гасом. Кришку слід щільно закрити і трясти пляшку протягом 8 хвилин, не перестаючи. Це допоможе позбутися від основної бруду.

Чи можна мити велосипедний ланцюг бензином?

Бензином ланцюг мити не можна

Чи можна мити велосипедний ланцюг соляркою?

Можна, можливо. Ланцюг поміщати в пластикову пляшку, заливаєш соляркою. Трясёшь хвилин 10. Можна залишити і почекати щоб розмокнуло. Витягаєш на газету, де-небудь на балконі. Після просушування ланцюг краще змастити.

ОФФ ТОП

вибір аксесуарів змащення ланцюга велосипеда ланцюг велосипеда

Reply